szafy klimatyzacyjne


Autor: separatorek
Tagi: klimatyzacja   klimatyzator   szafa klimatyzacyjna  
07 lipca 2011, 20:14

 Najczęściej występującymi ''zanieczyszczeniami'' w pomieszczeniach z urządzeniami elektronicznymi są duże jawne zyski ciepła, które powodują, że przemiana powietrza w takim pomieszczeniu przebiega zgodnie z prawie pionowym współczynnikiem kierunkowym. Zmianie temperatury, zgodnie z takim kierunkiem przemiany, często towarzyszy zmiana wilgotności względnej, dlatego też pomieszczenia tego typu wymagają dotrzymania obydwu parametrów. Emitowane przez urządzenia wewnętrzne zyski ciepła są na tyle znaczne, iż w połączeniu z dużą izolacyjnością przegród budowlanych, powietrze w pomieszczeniu, nawet w okresie zimowym, wymaga schłodzenia. W celu utrzymania wymaganej temperatury i wilgotności względnej niezbędny jest proces uzdatniania powietrza, który najczęściej jest realizowany za pomocą szaf klimatyzacji precyzyjnej. Urządzenia te umożliwiają z dużą dokładnością utrzymywanie zadanej temperatury i wilgotności względnej powietrza. 

Przegląd rozwiązań dostępnych na rynku
Proces obróbki cieplno-wilgotnościowej powietrza w szafach klimatyzacji precyzyjnej jest realizowany z wykorzystaniem energii elektrycznej oraz standardowych nośników energii, takich jak woda grzewcza i chłodnicza. Energia elektryczna zasila sprężarki obiegu chłodniczego, elektrodowe nawilżacze parowe, a także jest wykorzystywana do zasilania nagrzewnic elektrycznych o małej bezwładności cieplnej. W zależności od wymagań, dostępne są poniższe konfiguracje urządzeń:

 

 

z chłodnicą bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego i skraplaczem chłodzonym powietrzem - typu ''monoblok'',

 

 

 

 

z chłodnicą bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego i skraplaczem chłodzonym wodą - typu ''monoblok'',

 

 

 

 

z chłodnicą bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego i zdalnym skraplaczem,

 

 

 

 

z chłodnicą bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego i agregatem skraplającym,

 

 

 

 

z chłodnicą wo-dną, do współpracy z agregatem wody ziębniczej,

 

 

 

 

z dwoma wymiennikami ciepła - chłodnicami: wodną oraz bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego. W okresach zimowych możliwa jest realizacja procesu ''free-coolingu'' za pomocą chłodnicy wodnej, czyli doprowadzenia energii chłodniczej z wykorzystaniem darmowego źródła chłodu - powietrza zewnętrznego o niskiej temperaturze. 
       Ze względu na lokalizację, można dokonać dalszego podziału na urządzenia wewnętrzne oraz do montażu na zewnątrz budynku. Z uwagi na kierunek wypływu uzdatnionego powietrza, urządzenia możemy podzielić na szafy klimatyzacyjne:

 

 

 

 

z górnym wypływem strugi powietrza, gdzie u wylotu jest podłączana instalacja kanałowa poprzez, którą powietrze jest rozprowadzone w klimatyzowanym pomieszczeniu,

 

 

 

 

z dolnym wypływem strugi powietrza, w którym powietrze najczęściej wpływa do podłogi technicznej, a stamtąd do otworów nawiewnych przy urządzeniu. 

Elementy składowe systemów klimatyzacji precyzyjnej
       Wykorzystanie parowego obiegu chłodniczego jest najczęściej spotykanym sposobem schładzania powietrza (bezpośrednim poprzez układ chłodniczy zamontowany w urządzeniu lub pośrednim poprzez obieg chłodniczy umieszczony w agregacie wody lodowej i chłodnicę wodną w szafie klimatyzacji precyzyjnej), dlatego też wyposażenie szaf klimatyzacyjnych, bądź szaf klimatyzacji precyzyjnej stanowią:

 

 

 

 

parowacz,

 

 

 

 

skraplacz,

 

 

 

 

element rozprężny, najczęściej termostatyczny zawór rozprężny,

 

 

 

 

sprężarka, najczęściej rotacyjna lub spiralna

 

Suwar
08 lipca 2014
Czy możecie polecić jakieś zestawy klimatyzacji precyzyjnej?

Dodaj komentarz