Archiwum 07 lipca 2011


szafy klimatyzacyjne
Autor: separatorek
Tagi: klimatyzacja   klimatyzator   szafa klimatyzacyjna  
07 lipca 2011, 20:14

 Najczęściej występującymi ''zanieczyszczeniami'' w pomieszczeniach z urządzeniami elektronicznymi są duże jawne zyski ciepła, które powodują, że przemiana powietrza w takim pomieszczeniu przebiega zgodnie z prawie pionowym współczynnikiem kierunkowym. Zmianie temperatury, zgodnie z takim kierunkiem przemiany, często towarzyszy zmiana wilgotności względnej, dlatego też pomieszczenia tego typu wymagają dotrzymania obydwu parametrów. Emitowane przez urządzenia wewnętrzne zyski ciepła są na tyle znaczne, iż w połączeniu z dużą izolacyjnością przegród budowlanych, powietrze w pomieszczeniu, nawet w okresie zimowym, wymaga schłodzenia. W celu utrzymania wymaganej temperatury i wilgotności względnej niezbędny jest proces uzdatniania powietrza, który najczęściej jest realizowany za pomocą szaf klimatyzacji precyzyjnej. Urządzenia te umożliwiają z dużą dokładnością utrzymywanie zadanej temperatury i wilgotności względnej powietrza. 

Przegląd rozwiązań dostępnych na rynku
Proces obróbki cieplno-wilgotnościowej powietrza w szafach klimatyzacji precyzyjnej jest realizowany z wykorzystaniem energii elektrycznej oraz standardowych nośników energii, takich jak woda grzewcza i chłodnicza. Energia elektryczna zasila sprężarki obiegu chłodniczego, elektrodowe nawilżacze parowe, a także jest wykorzystywana do zasilania nagrzewnic elektrycznych o małej bezwładności cieplnej. W zależności od wymagań, dostępne są poniższe konfiguracje urządzeń:

 

 

z chłodnicą bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego i skraplaczem chłodzonym powietrzem - typu ''monoblok'',

 

 

 

 

z chłodnicą bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego i skraplaczem chłodzonym wodą - typu ''monoblok'',

 

 

 

 

z chłodnicą bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego i zdalnym skraplaczem,

 

 

 

 

z chłodnicą bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego i agregatem skraplającym,

 

 

 

 

z chłodnicą wo-dną, do współpracy z agregatem wody ziębniczej,

 

 

 

 

z dwoma wymiennikami ciepła - chłodnicami: wodną oraz bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego. W okresach zimowych możliwa jest realizacja procesu ''free-coolingu'' za pomocą chłodnicy wodnej, czyli doprowadzenia energii chłodniczej z wykorzystaniem darmowego źródła chłodu - powietrza zewnętrznego o niskiej temperaturze. 
       Ze względu na lokalizację, można dokonać dalszego podziału na urządzenia wewnętrzne oraz do montażu na zewnątrz budynku. Z uwagi na kierunek wypływu uzdatnionego powietrza, urządzenia możemy podzielić na szafy klimatyzacyjne:

 

 

 

 

z górnym wypływem strugi powietrza, gdzie u wylotu jest podłączana instalacja kanałowa poprzez, którą powietrze jest rozprowadzone w klimatyzowanym pomieszczeniu,

 

 

 

 

z dolnym wypływem strugi powietrza, w którym powietrze najczęściej wpływa do podłogi technicznej, a stamtąd do otworów nawiewnych przy urządzeniu. 

Elementy składowe systemów klimatyzacji precyzyjnej
       Wykorzystanie parowego obiegu chłodniczego jest najczęściej spotykanym sposobem schładzania powietrza (bezpośrednim poprzez układ chłodniczy zamontowany w urządzeniu lub pośrednim poprzez obieg chłodniczy umieszczony w agregacie wody lodowej i chłodnicę wodną w szafie klimatyzacji precyzyjnej), dlatego też wyposażenie szaf klimatyzacyjnych, bądź szaf klimatyzacji precyzyjnej stanowią:

 

 

 

 

parowacz,

 

 

 

 

skraplacz,

 

 

 

 

element rozprężny, najczęściej termostatyczny zawór rozprężny,

 

 

 

 

sprężarka, najczęściej rotacyjna lub spiralna

 

instalacje klimatyzacji
Autor: separatorek
Tagi: klimatyzacja   instalacja klimatyzacji   montaz klimatyzacji  
07 lipca 2011, 20:12

 Aby instalacje klimatyzacji mogły spełniać wymagania inwestorów i instalatorów powinno się je wykonywać z materiałów, które mają nie tylko dobrą cenę, ale i jakość. W Polsce standardem stało się wykorzystywanie do tego celu koryt elektrycznych, które dzięki dużej dostępności stały się bardzo popularne wśród firm montujących klimatyzację. Niestety, koryta te nie zawsze spełniają oczekiwania firm instalacyjnych, zarówno co do jakości, jak i ceny.

Rozmiar: 27399 bajtów

Rozmiar: 34768 bajtów

Wsporniki pod jednostki zewnętrzne
       Elementem instalacji klimatyzacyjnej, który bardzo często przysparza kłopotów jest wspornik pod jednostkę zewnętrzną. Kłopoty pojawiają się wtedy, kiedy to po sezonie zimowym okazuje się, że jest cały skorodowany, a mało gustowny zaciek szpeci elewacje budynku. Często zamiast specjalnie do tego celu przeznaczonych wsporników wykorzystuje się wsporniki wykonane z pospawanych ze sobą kątowników. Konstrukcja taka nie tylko, że nie spełnia wymogów stawianych montażowi